Skontaktuj się z nami:
+48 32 706 90 60
PL EN DE
Stal Serwis
 

Nowoczesna obróbka metali – laserowe cięcie blach Chorzów

Laserowe cięcie metali staje się coraz popularniejszym sposobem ich obróbki. Użycie laserów CNC do tego typu prac niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim praca jest wykonana bardzo precyzyjnie. Komputerowe sterowanie całym procesem – już od etapu projektowania, aż po produkt finalny – po pierwsze w dużej mierze eliminuje czynnik ludzkim, tym samym minimalizując ryzyko błędu, a po drugie takie sterowanie sprawia, że możemy uzyskać wiele powtarzalnych elementów. Jeśli w grę wchodzą produkty dekoracyjne lub reklamowe, jest to niezwykle ważne. To jednak nie koniec zalet laserowego cięcia metali wykonywanego przez JT Stal Serwis.

Zalety i sposoby cięcia metali laserem CNC, cięcie blach Chorzów

Wachlarz zalet otwiera wspomniana precyzja oraz powtarzalność. Trudno uzyskać misternie zaprojektowane kształty i w dodatku w wielu kopiach, za pomocą innych urządzeń. Park maszynowy wykorzystywany przez JT Stal Serwis pozwala na wykonywanie usług na najwyższym poziomie. Do tego obsługująca je wykwalifikowana kadra, będąca na bieżąco z nowinkami w branży metalurgicznej. Wszystkie zlecenia są wykonywane szybko, sprawnie i fachowo. Cięcie blach laserem CNC nie wymaga obróbki końcowej. Efekt cięcia wiązką lasera jest bardzo schludny, nie mamy poszarpanych krawędzi czy nierówności. W przypadku tej obróbki nie mamy również odpadów, opiłków i innych produktów ubocznych, jak w przypadku cięcia piłą czy gilotyną. Zaletą cięcia laserem CNC, której bez wątpienia nie można pominąć, jest możliwość cięcia różnych materiałów.

Cięcie blach laserem może odbywać się na kilka sposobów – reaktywnie, z użyciem pęknięć oraz w stanie ciekłym. Pierwszy z tych sposobów, czyli cięcie reaktywne, jest wykonywane za pomocą strumienia tlenu lub mieszanki argonu z tlenem. Cięcie z użyciem pęknięć wykorzystuje wiązkę laserową, która oddziela elementy od siebie za pomocą wypalania. Do cięcia w stanie ciekłym wykorzystuje się argon lub azot. Największą wydajnością charakteryzuje się cięcie reaktywne, natomiast najbardziej precyzyjnie oczyszczoną powierzchnię w miejscu cięcia uzyskujemy za pomocą cięcia w stanie ciekłym.

Jaka jest różnica pomiędzy cięciem laserem a cięciem mechanicznym? Cięcia plazmowe, gazowe, wodne

Cięcie laserowe to nowoczesna metoda obróbki materiałów. Podstawowa różnica pomiędzy cięciem za pomocą lasera a obróbką mechaniczną polega na zastosowaniu innych czynników tnących. Przy cięciu laserowym wykorzystuje się gorący promień lasera, a także gaz techniczny o dużej czystości. W zależności od mocy stosowanego urządzenia cięcie przeprowadza się trzema sposobami – metodą spalania, metodą stapiania lub metodą sublimacji. Dobór odpowiedniej metody zależy również od materiału, jaki chcemy poddać obróbce.

Cięcie może więc odbywać się z zastosowaniem różnych sposobów. Wyróżniamy takie rodzaje obróbki jak: cięcie plazmowe, cięcie gazowe oraz cięcie wodne. Cięcie plazmowe wykorzystuje się do cięcia stali zwykłej oraz nierdzewnej, a także aluminium. Cięcie plazmowe niesie za sobą również konsekwencje – spore zużycie energii, emisja hałasu oraz pylenie. Ze względu jednak na elastyczność cięcia plazmowego, jest ono często wybierane w przypadku cięcia materiałów przewodzących elektryczność. Przewaga lasera nad cięciem mechanicznym jest bowiem znacząca – brak obróbki końcowej, elastyczność i precyzja obróbki, komputerowe sterowanie, bezkontaktowa obróbka, małe zanieczyszczenia, duża powtarzalność. Z kolei do cięcia wodnego wykorzystuje się maszyny typu waterjet. Mamy tutaj podobne właściwości do cięcia plazmą, jednak bez emisji gazów, dymów i hałasu. Każda z metod cięcia ma swoje wady i zalety. Dobór sposobu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju ciętego materiału.

Cięcie laserem, gięcie blach, gwintowanie Chorzów

JT Stal Serwis działa głównie na terenie Śląska, ale i całego kraju. Zarówno firmom, jak i osobom indywidualnym oferujemy szereg usług z zakresu obróbki metali. Jest to przede wszystkim nowoczesne, precyzyjne cięcie laserowe. Cięcie laserem jest obecnie najszybszą i najdokładniejszą metodą cięcia blach. Do wykonania cięcia JT Stal Serwis używa najwyższej jakości specjalistycznych maszyn, takich jak laser wielkogabarytowy, superszybki laser do grubych blach, a także superszybki laser do cienkich blach.

Kolejną usługą jest gięcie blach za pomocą pras krawędziowych. Zmiana krzywizn przedmiotu obrabianego następuje bez naruszania struktury materiału. Gwintowanie w JT Stal Serwis odbywa się z kolei za pomocą gwinciarki mechanicznej RERM-24C, która pozwala na nacinanie gwintu w detalach wyciętych na wycinarce laserowej. Umożliwia ona gwintowanie pod dowolnie ustawionym kątem, z automatycznie programowaną głębokością gwintowania, płynną regulacją obrotów oraz systemem chłodzenia gwintownika za pomocą mgły olejowej.

Poza laserowym cięciem metali, gięciem blach oraz gwintowaniem, JT Stal Serwis oferuje również cięcie piłą taśmową oraz szereg usług dodatkowych, takich jak fazowanie, wiercenie, toczenie, frezowanie oraz spawanie.